Ana içeriğe atla

Mezunlar

İlk mezunlarını 2018 yılında veren TED Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü, 2024 tarihine kadar toplamda 93 mezun vermiştir. Mezunlarımızın bir kısmı eğitimine yüksek lisans yaparak devam ederken bir kısmı da lisans eğitiminden sonra çeşitli pozisyonlarda iş hayatına başlamıştır.

Mezunlarımız, büyük bir kısmı savunma sanayi bazlı olmak üzere çeşitli şirketlerde Ar-Ge mühendisi, tasarım mühendisi, proje danışmanı gibi farklı pozisyonlarda bulunmaktadırlar. Mezunlarımızın şirketlere göre dağılımı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

mezun_2024_is_yeri_tree

Yüksek lisans yapan mezunlarımızın yaklaşık %35’ü yurtdışı, geriye kalan %65’si ise yurtiçindeki çeşitli üniversitelerde eğitimlerine devam etmektedirler. Üniversitelere göre dağılımı aşağıdaki grafikte verilmiştir.

mezun_2024_yuksek_yerleri

 

 

Mezunlarımızdan Görüşler

Ali Baran Basku (BSc. 2020)

Mezunun fotoğrafı

“TED Üniversitesi’ne 2015 yılında girdiğim zaman okulumla ilgili çekincelerim ve kafama cevaplayamadığım bir sürü soru vardı. TED’in bir marka olmasından ötürü sırtımı okuluma yasladım ve mühendislik hayatıma başlamış oldum. Okulumun bize birinci sene sonunda bölüm seçme imkânı sağlaması benim için can alıcı nokta oldu. Bu sayede makine mühendisliğine ilgim ve alakam olduğunu fark ettim ve bu alanda ilerlemeyi tercih ettim. Aynı zamanda okulumun ek dal imkanından da faydalanarak işletme alanında da bir bilgi birikimi oluşturmuş oldum. Bu başka hiçbir okulda zorunlu tutulmayan ama bir mühendisi tekdüzelikten kurtaran bir programdı. Üniversitemin sağladığı olanakları sonuna kadar kullanarak ve iyi bir akademik başarı elde ederek General Electric gibi bir firmada öğrenciyken 1 sene çalışma fırsatı elde ettim. Şu sıralarda Politecnico di Milano gibi dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan bir üniversitede finans alanında yüksek lisansımı yapmaktayım. Bu başarıların birçoğunu değerli hocalarım ve okuluma borçluyum. TED gibi bir ailenin üyesi olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.”