Ana içeriğe atla

Staj

Lisans öğrencilerimizin zorunlu olarak aldığı ME 399 ve ME 499 dersleri kapsamında staj yaptıkları firmaların birkaçı aşağıdaki tabloda verilmiştir. Öğrencilerimiz başta savunma sanayi olmak üzere, üretim, enerji sistemleri gibi farklı alanlarda staj yapabilme olanağı bulmuştur.

Zorunlu staja ek olarak, öğrencilerimiz gönüllü olarak dönem içinde şirketlerin aday mühendislik staj programlarına devam edebilmektedir.

Staj Firmaları

Öğrencilerimizin Stajları Hakkında Görüşleri 

 

Aslı Günsu Özkan (4.sınıf öğrencisi)

“Merhabalar, ben Aslıhan. Makine mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. 2 ayı zorunlu staj dersi için olmak üzere 2020 yazından beri toplamda 11 ay boyunca staj yaptım. Üniversitemizin stajı desteklemesi ve bunun için gönüllü yapılan stajların da sigortasını karşılaması sayesinde bu kadar uzun süre staj yapabildim. Bu stajları sayesinde daha iş hayatına başlamadan birçok departmanı, farklı şirketlerin kültürlerini, kurumsallığını, iş ortamında iletişimi ve davranış biçimlerini görme şansını kazandım. Bu departmanlarda staj yaparak mezun olduğumda hangi departmanların ve ne tür işlerin beni bir makine mühendisi olarak tatmin edeceğini ve etmeyeceğini gördüm. Ayrıca fabrika deneyimimle sınıf ortamında göremeyeceğim üretim ve test yöntemlerini ayrıca da hatalarını görme fırsatım oldu. Makine mühendisliğinin yaşanarak ve görerek öğrenileceğini düşünüyorum ve bu yüzden tüm bölüm arkadaşlarıma olabildiğince çok staj yapmalarını öneriyorum.” 

 

Tolga Fazlıoğlu (4.sınıf öğrencisi)

"Makine mühendisliğini seçtiğimden bu yana ilk yaz stajımı Aselsan ikincisini ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde gerçekleştirdim. Savunma sanayiinde ülkemizin ve dünyanın önde gelen firmalarında staj yapmak benim için çok büyük bir tecrübe oldu. Gerek masa başında gerekse de fabrikada gerçekleştirdiğim stajlarımda bölümümle ilgili iş hayatıma katkı sağlayacak sayısız bilgi birikim elde ettim. Yaz stajı, iş hayatını yakından takip etmek ve deneyimlemek adına olabilecek en iyi fırsattır. "